Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Szkolenia Oskar Mława
Pumpjack Party Game Google Play
Logo

Nie liczmy na potomnych – na nas także liczyli nasi przodkowie


dsc_0133Praktycznie od wczoraj obserwujemy już wzmożony ruch na wszystkich, mniejszych czy większych cmentarzach. Zbliżają się Zaduszki, dla wielu czas zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli, dla policji i straży miejskiej czas bardziej niż zwykle wytężonej pracy.  Z tych świąt cieszą się handlarze kwiatów i zniczy, to nieliczne w roku dni, gdy więcej osób jest na cmentarzach niż w galeriach handlowych.  W pewnym sensie jest to święto powszechne, choć pewnie jedni obchodzą Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, inny tylko Święto Zmarłych.

Dobrze jednak, że takie święta w tym naszym pełnym rozpędu życiu są. Ten zwyczaj to uświęcona odwieczną tradycją okazja, by pójść na cmentarz, zapalić znicz i pomodlić się za znajomych, przyjaciół czy członków rodziny. W przypadku osób niewierzących, to po prostu okazja powspominać tych, którzy byli ważni i bliscy.

Przy okazji refleksji i zadumy, warto pomyśleć także o bohaterach, którzy oddali się życie za wolność i ojczyznę. O takich osobach, będących kamieniami milowymi w naszej historii, literaturze, muzyce czy nauce. I tak się dzieje. Myślę, że każdy z nas wielokrotnie obserwował starsze lub młodsze osoby zapalające znicz na takich właśnie mogiłach. Szczególnie budujący jest obrazek, gdy tak czynią ludzie młodzi i bardzo młodzi. Przecież głównie od nich zależy czy pielęgnować będą pamięć i tradycję, pamiętać o tym kim jesteśmy i gdzie są nasze korzenie.  Oby nieprawdziwy był aforyzm nieznanego autoraNie liczmy na potomnych – na nas także liczyli nasi przodkowie”.

Zachowanie jednak dystansu i jedynie refleksyjne nastawienie w tych dniach nie jest jednak łatwe.  Co tu ukrywać, święto Wszystkich Świętych skomercjalizowało się, podobnie jak Boże Narodzenie, czy Walentynki. Nie można mieć pretensji do handlu, że jest i walczy o klienta. Przecież to od nas zależy czy przystrojenie pomnika i wizyta na cmentarzu to powód do rywalizacji na bogactwo strojów i ubrania. Przecież tym po drugiej stronie naprawdę nie robi różnicy ile kwiatów i zniczy postawimy i czy płaszczyk i buty są trendy, czy z ubiegłego roku.

Często jednak to święto zamiast refleksji i zadumy znów wciąga nas w kierat pośpiechu. Najpierw posprzątasz i wyszorujesz pomnik, przytaszczysz donice kwiatów i światełka. A potem objazd miejsc, gdy bliscy leżą na kilku oddalonych od siebie cmentarzach. Denerwujesz się wtedy i  przeklinasz, bo znowu są korki i niedzielni kierowcy. I znów nie ma gdzie zaparkować, a dzieci marudzą i wolałyby spędzić ten czas przed komputerem…  Postępująca komercjalizacja tego święta doczekała się nawet swojej nazwy, również zapożyczonej z języka obcego.

Grobbing.To on zamienia 1. listopada okolice cmentarzy w kolorowe  jarmarki. Sztuczne i naturalne kwiaty, znicze, wesołe baloniki, obwarzanki czy pieczone kiełbaski – jak twierdzą niektórzy zastępują, lub uzupełniają to co powinno być istotą i treścią tego dnia. Samo odwiedzanie cmentarzy sprowadza się  do rangi wydarzenia towarzyskiego, rewii mody, wymiany ploteczek o rodzinie i znajomych  i porównywania pomników – im droższe i bogaciej wystrojone, tym większy powód do zazdrości. Dobrze, że w swojej pełnej postaci grobbing nie dotarł jeszcze do Mławy.

A przecież wystarczy znaleźć trochę czasu na pospacerowanie po cmentarzu. Warto opowiedzieć o tych, których znaliśmy, lub byli znani. I choć może dla wielu myśl o przemijaniu i śmierci – odpędzana ze wszystkich sił przez nowe trendy kulturowe  – nie jest miła i pożądana, to może jednak warto zdać sobie z tego sprawę. Ot, tak na przyszłość. A żeby nie popaść jednak w przygnębienie zakończę fragmentem z wiersza Edwarda Stachury:

„Jak chmura zwiewna życie jest człowieka!

Płynie wzwyż,

Płynie w niż!

Śmierć go czeka?

Śmierć go czeka!

To nic! To nic! To nic!

Dopóki sił

Jednak iść! Przecież iść!

Będę iść!”

ZygZak

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
888

wpDiscuz