Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Czy rondo Żołnierzy Wyklętych powinno być na obrzeżach Mławy?


h-kacprzak-ozn25 września staraniem Komitetu Społecznego został w Mławie odsłonięty pomnik poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pomnik stanął na skwerku nieopodal kościoła parafii pw. Św. Rodziny.

KSP Mława nabór

Zanim pomnik powstał, na jednej z sesji rady miasta wywiązała się dyskusja co do zasadności lokalizacji pomnika na ulicy Kopernika, zamiast na ulicy Reymonta w pobliżu dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa. Ten ostatni postulat zgłaszał wtedy radny Henryk Kacprzak. Ostatecznie pomnik stanął tam gdzie zaplanował budujący go komitet.

Na sesji rady miasta 27 września nastąpiła kontynuacja uroczystości związanych z Żołnierzami Wyklętymi. Prelekcję wygłosił dr doc. Leszek Zygner, a radni podjęli uchwałę w sprawie nadania nazwy Żołnierzy Wyklętych rondu na ulicy Marszałkowskiej na wysokości ulicy Górnej. Uchwała została podjęta przy głosie wstrzymującym radnego Henryka Kacprzaka, który na końcu sesji wyjaśnił powody takiego zachowania.

– Wstrzymałem się ale dlaczego? Mój ojciec był represjonowany, właśnie na ulicy Reymonta. Nazwa ulicy jest gdzieś na pograniczu Mławy. Komitet społeczny zebrał się i zadecydował. Dlaczego nie było konsultacji?  A w tej chwili żeście zadecydowali, że na peryferiach Mławy ulica będzie nosiła nazwę Żołnierzy Wyklętych. Jest ulica Reymonta, Sienkiewicza, tam dawniej była NKWD, Lelewela, a my pospieszyliśmy się. Uważam, że właśnie tu u zbiegu ulic (Sienkiewicza, Lelewela, Kościuszki, gdzie planowana jest budowa ronda – red.) to rondo miało nazwę Żołnierzy Wyklętych. Ale pospieszyliśmy się i tak już zostanie – mówił radny Kacprzak.

– W tej sytuacji mówić że ktoś się pospieszył to wypowiedź kuriozalna, myśmy się spóźnili o kilkadziesiąt lat. Jeszcze wielu grobów szukamy w dalszym ciągu – skomentował refleksje radnego Kacprzaka przewodniczący rady Leszek Ośliźlok.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

10 - liczba komentarzy w artykule "Czy rondo Żołnierzy Wyklętych powinno być na obrzeżach Mławy?"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Marek
Gość

Z tymi grobami na zapleczu starej poczty to niestety prawda. Władze Mlawy nie zrobiły nic aby po odnalezieniu szczątków i znając miejscowe opowieści o czasach powojennych wyjaśnić tą sprawę. Ten teren i działki przyległe do niego trzeba po prostu dla przyzwoitości prześwietlić georadarem. Na takie badanie chyba stać mlawskich patriotycznych Radnych z patriotą Burmistrzem na czele. Takie badanie nie będzie ingerowało w nawirzchnię a pozwoli określić ewentualny sens poszukiwań.Nagle wszyscy po tylu latach po upadku komuny zrobili się ogromnie patriotyczni. Jakie stanowisko zajmowali radni, ktorzy w poprzednich kadencjach pełnili tą funkcje? Dwadzieścia kilka lat po upadku komuny nagle oprzytomnieli?

ramzes
Gość

Idąc tym tropem nasuwa mi się jedno pytanie: Dlaczego rondo Flagi Narodowej jest za miastem i to obok lasu? Bez urazy ale czy nasz narodowy symbol jest dla mławian nic nieznaczący skoro nazwali jego imieniem rondo na „wypierdku”?

koko
Gość

Właśnie. Co Pan Kacprzak robił przy nadawaniu nazwy tamtego ronda? Nazwa Żołnierzy Wyklętych mu przeszkadza że jest za miastem a pobliskie rondo, również za miastem jak zostało nazwane im. Flagi Narodowej to już jest spoko. Patriota się znalazł

mławianka
Gość

Pan Leszek Ośliżlok to jest jakaś totalna pomyłka.Nic mądrego z ust tego Pana nie słychać.Najlepiej mu wychodzi asystowanie władzy.

ja
Gość

Pan Henryk to rzadko wie o czym mówi

Mario
Gość

Do Piki
A od kiedy margines jest większością?
Dla rodowitych Mławian (z dziada pradziada) akurat usytuowanie ważnych symboli w naszym mieście ma znaczenie – w zupełności popieram wątpliwości Pana Henryka.

koko
Gość

Dlaczego wiec rondo im. Flagi Narodowej jest na skraju miasta i to obok lasu? Wg Twojego myślenia to Mława ma gdzieś symbole narodowe, kraju bez ktorego nie byłoby żołnierzy wyklętych, Polaków czy choćby Mławian. Dlaczego Pan Kacprzak wtedy nie zwrócił na to uwagi a dopiero teraz o ŻW?

liberał
Gość

Aleś się nadoł rodowity Mławiaku.

wpDiscuz