Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Szkolenia Inkubator Mława profesjonalny opiekun
Pumpjack Party Game Google Play
Logo

Pomnik Żołnierzy Wyklętych odsłonięty


slider2Pomnik Żołnierzy Wyklętych stanął przed kościołem pw. Św. Rodziny, a uroczystości związane z jego odsłonięciem i poświęceniem odbyły się w niedzielę 25 września. Budowa pomnika to efekt pracy i starań powstałego w 2013 r. Społecznego Komitetu Budowy Pomnika.

Odsłonięcie obelisku poprzedziła msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiona w kościele parafii Świętej Rodziny, z udziałem parlamentarzystów, władz samorządowych, organizacji kombatanckich, rodzin żołnierzy, rekonstruktorów, mieszkańców miasta i zaproszonych gości, wśród których między innymi znaleźli się Waldemar Brenda kierownik Delegatury IPN w Olsztynie oraz Mirosław Widlicki wiceprezes Okręgu Warszawa Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

– Prawie w wigilię powstania pierwszej organizacji niepodległościowej w 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, my tutaj w Mławie odsłaniamy pomnik poświęcony żołnierzom podziemia drugiej konspiracji, tym, którzy kontynuowali dzieło żołnierzy z września 1939 roku – mówił przed odsłanianym pomnikiem w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Michał Nowakowski.

– W okresie PRL tamci żołnierze byli wymazywani z kart historii i skazani na zapomnienie. Dzisiaj jest inaczej, dzisiaj o Żołnierzach Wyklętych mówimy Niezłomni i dzisiaj w wolnej Polsce oddajemy im cześć – kontynuował Nowakowski.

Głos zabrali również parlamentarzyści – poseł Anna Cicholska oraz były poseł Mirosław Koźlakiewicz. Przemówienie na tę okoliczność wygłosił też burmistrz Sławomir Kowalewski, a prof. Ryszard Juszkiewicz przypomniał historię działalności konspiracyjnej na naszym terenie.
Pomnik poświęcił ks. Kazimierz Ziółkowski dziekan mławski. Apelem poległych zebrani uczcili pamięć o żołnierzach, którzy zginęli w obronie Ojczyzny, a harcerze ponieśli zapalone znicze do tablic upamiętniających żołnierzy podziemia na terenie całego miasta. Prezes mławskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Tadeusz Jasiński podziękował wszystkim, którzy w dzieło budowy pomnika się angażowali.Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod odsłoniętym pomnikiem.

JK

« 1 z 2 »

Pin It
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

6 komentarzy

 1. Historyk 27/09/2016 o 10:57

  Najlepsze, że nie zaproszono żadnego z partyzantów Nowowiejskiego „Jeża” którego zdjęcia użyto do projektu pomnika. Wyłącznie z tego i tylko TEGO oddziału partyzanci dokonali rozbicia UB w Mławie – (po 71 latach inni sobie przypisują zasługi, licząc, że nikt już nie pamięta jak to na prawdę było). Profesor Juszkiewicz zacny zapewne człowiek i obdarzony wiedzą i chwała mu za to, a zwłaszcza za popularyzowanie, często pionierskie dziejów AK, ale był reżimowym prokuratorem i kryjaki, wiały na sam jego widok, nie mając nawet zamiaru cokolwiek powiedzieć. Na VI Rajdzie im. Zacheusza Nowowiejskiego który odbył się także w niedzielę przy pomniku „Jeża” na Jarzynnym Krzu, nie było reprezentacji nawet jednoosobowej z Mławy. Bali się zasadzki, Jeż zrobił tam kilka akcji na UB i milicję więc zapewne opowieści rodziców czy dziadków napawały lękiem do Lasów Dębowych?

  • Przedwojenny dziadek 27/09/2016 o 11:32

   Właśnie
   „Profesor Juszkiewicz … był reżimowym prokuratorem” – kryształowa osoba?
   Starsi rolnicy pamiętają obowiązkowe, przymusowe dostawy i kto w powiecie mławskim zajmował się ich egzekucją

 2. Poirytowany 26/09/2016 o 21:30

  Panie Michale, pan się nie boi. W sprawie pomnika wyklętych – cała Mława za Panem stoi.

  • AS 27/09/2016 o 05:46

   Ha ha ha! No rzeczywiście, widać tę całą Mławę jak przyszła na odsłonięcie pomnika. To nawet przykre nie śmieszne, że nie widać na zdjęciach prawie nikogo ze zwykłych mieszkańców, a jeśli stoją gdzieś z tyłu to ich garstka. Przyszli ci co chcą foto w gazecie czy portalu. A młodzież? nie widać tam nawet klasy ze szkoły p. Nowakowskiego

 3. Poirytowany 26/09/2016 o 21:28

  Gdyby nie to gadulstwo, byłoby pięknie. A tak wyszło tak samo jak przy otwieraniu mostu w Dobrogostach albo oddziału WORD-u na stadionie albo jakiejś sali gimnastycznej… Ale idea ok.

 4. Poirytowany 26/09/2016 o 21:27

  Dobry pomnik. Piękna idea. Uroczystość też piękna. Prawie. Bo nie ma taki pięknej uroczystości, której nie mógłby zabić brak wyobraźni organizatorów. Półtorej godziny beznadziejnych przemówień pod pomnikiem. Zgroza. Nie było najmniejszego powodu, żeby po tym, co działo się w kościele, pod pomnikiem występował ktokolwiek inny poza Michałem Nowakowskim i p. Jasińskim. Zwłaszcza, że poza nimi nikt nie miał nic do powiedzenia. Obecność posłanki, burmistrza, p. Juszkiewicza, p. Brendy, Widlickiego, dziekana – podtrzymywała wystarczająco rangę imprezy. Ale żeby jeszcze przemawiali? I odsłaniali pomnik? Z jakiego powodu? Pomnik powinien odsłaniać p. Nowakowski, Golec, Jasiński i Świercz. Może jeszcze ktoś z rodzin żołnierzy niezłomnych. Bo byli tacy pod pomnikiem. Potem modlitwa i poświęcenie. i już.

Skomentuj

Portal codziennikmlawski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy jednak o zachowanie kultury i nie używanie słów powszechnie uważanych za wulgarne i obraźliwe.
Nie upowszechniamy Twojego adresu e-mail.