Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Zobaczymy życie mazowieckiej wsi i dramat mieszkańców


rekonstrukcja-sliderOkoło stu aktorów zagra podczas IX Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą sceny z życia ludności cywilnej. W porównaniu z poprzednimi, tegoroczna inscenizacja będzie znacznie bardziej rozbudowana, możemy się więc spodziewać solidnej dawki emocji.

KSP Mława nabór

Poza elementami związanymi z dramatyczną ucieczką przed niemieckim bombardowaniem, w Uniszkach Zawadzkich ujrzymy szereg scen obrazujących codzienne życie północnomazowieckiej wsi oraz pokazujących tradycje tego regionu. Zobaczymy w nich około setki aktorów. – Bardzo nas cieszy liczne zaangażowanie osób dorosłych, również w podeszłym wieku – wskazuje koordynator rekonstrukcji Sławomir Cisowski.

Bardzo ważną rolę w przygotowaniu aktorów do sobotniej inscenizacji odgrywają prowadzone obecnie w Miejskim Domu Kultury w Mławie oraz na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich warsztaty teatralne. – Każda osoba ma swoją przydzieloną rolę w całości widowiska. Znajdą się wśród nich oczywiście postaci charakterystyczne, jak szmaciarka, zielarka, pijak czy wędrowny prorok – informuje Sławomir Cisowski. Nasz rozmówca nie ukrywa, że pokazanie życia wsi na tak rozległej scenie, jaką jest pole bitwy, to niełatwe zadanie. – Dlatego też każdy z rekonstruktorów ćwiczy takie zachowania teatralne, które będą czytelne dla odbiorców.

Scenariusz inscenizacji jest oparty na faktach i nawiązuje do autentycznych wydarzeń. Przy jego tworzeniu opierano się m.in. na fachowej literaturze historycznej.

Koordynatorem działań rekonstruktorów cywilnych ze strony Miejskiego Domu Kultury jest instruktor Hanna Zarębska.

Posłuchaj: Bitwa – Sławek Cisowski.mp3

Źródło: UM Mława/KN

Zapisz

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

1 Komentarz w artykule "Zobaczymy życie mazowieckiej wsi i dramat mieszkańców"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Mieszkaniec
Gość

Bardzo cieszę się, że to pani Hanna będzie przygotowywała grupę w tym roku. Jest chyba najodpowiedniejszą osobą w tym miejscu, ze względu na wieloletnie doświadczenie dotyczące bitwy.

wpDiscuz