Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Zawkrze zarządzenie wspólnotami
Logo

XVI wieczne fundamenty obok kościoła św. Wawrzyńca


DSC_0003Dobrze zachowany fragment XVI wiecznych fundamentów odnaleziono podczas prac archeologicznych prowadzonych od ponad dwóch tygodni na cmentarzu parafialnym okok kościoła św. Wawrzyńca. Badania prowadzą na zlecenie Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta archeolodzy Andrzej Grzymkowski z Mławy oraz Maciej Czarnecki z Warszawy.  – Jeszcze trochę za wcześnie by powiedzieć, że „mamy” pełne średniowiecze – mówi Andrzej Grzymkowski.

Prace archeologiczne prowadzone są na wzgórzu, za kościołem św. Wawrzyńca  od strony południowej. Po pierwszym wykopie sondażowym nie ma już śladu – pozostała jedynie dokumentacja, a teren został przywrócony do stanu pierwotnego, tzn. na nowo ułożona została nawierzchnia chodnika z kostki.  Drugi wykop sondażowy założony w pobliżu tego pierwszego już na głębokości 70 – 80 cm. ujawnił  dobrze zachowane fragmenty zabudowy kamienno ceglanej oraz pojedynczy głaz. Być może jest to fragment fundamentów kościoła, na miejscu którego stoi obecny.

Nie ma wątpliwości, że mamy XVI w. Układ kamienny może nawiązywać  do fundamentów XVI wiecznego kościoła, na miejscu którego stoi obecny osiemnastowieczny.  Z dawnej dokumentacji wiemy,  że ten wcześniejszy, drewniany  zbudowany był na planie krzyża i miał kaplicę lub zakrystię murowaną. Być może tu właśnie się mieściła. Jesteśmy obecnie na głębokości 70-80 cm. Może poniżej znajdziemy artefakty archeologiczne, które potwierdzą średniowieczne datowanie. Jeszcze trochę za wcześnie żeby powiedzieć, że mamy pełne średniowiecze. Czekamy jaka ceramika będzie niżej – mówi Andrzej Grzymkowski.

JK

DSC_0001

Pin It
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz