Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

VI Ratowskie Spotkania Patriotyczne


slider2Widowiskowy pokaz musztry kawaleryjskiej, popisowa jazda konna z elementami woltyżerki i wreszcie rekonstrukcja potyczki polsko – bolszewickiej z wojny w 1920 roku – to atrakcje odbywające się w tym dniu na przyklasztornych błoniach. Uroczystym zwieńczeniem dni św. Antoniego trwających od 12 do 19 czerwca były zorganizowane już po raz szósty Ratowskie Spotkania Patriotyczne.

KSP Mława nabór

Niedzielne obchody zainaugurowała msza św. w intencji ojczyzny, odprawiona przez rektora miejscowego sanktuarium ks. kan. Bogdana Pawłowskiego. Nawiązując do zaplanowanej na ten dzień rekonstrukcji potyczki kawaleryjskiej z 1920 roku ks. kanonik zaapelował o żarliwe modlitwy o pokój, żeby następne pokolenia nie musiały nigdy stawać przed aż tak dramatyczną próbą patriotyzmu, jak nasi ojcowie.

W trakcie spotkań Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego zaprezentował pokazy musztry kawaleryjskiej i umiejętności władania białą bronią. Jeźdźcy ze stajni Tarpan Jacka Żywca z Korbońca pokazali brawurową sztukę ujeżdżania koni z elementami woltyżerki. Pomiędzy pierwszą częścią pokazów a rekonstrukcją potyczki  Marta i Paweł Stawińscy wystąpili w koncercie pieśni patriotycznych. Główną atrakcją pikniku była rekonstrukcja potyczki kawaleryjskiej polsko-bolszewickiej z brawurową szarżą, w której wzięło udział ponad 100 rekonstruktorów oraz ponad 20 koni.

W widowisku zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne: SRH 79 Pułk Piechoty Strzelców Słonimskich im. Lwa Sapiechy, „Krechowiacy” Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Historycznej im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, Towarzystwo Roku 1920, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Marienburg, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludność Cywilna z Mławy, Stowarzyszenie Historyczne „Pionierzy 40 Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich”, rekonstruktorzy ze stajni „Tarpan”, Grupa Strzelectwa „Strzelec Płońsk” Pluton Salutacyjny Wojska Polskiego jak również najmłodsi rekonstruktorzy z zespołu szkół w Radzanowie.

Dni zainaugurowane zostały 12 czerwca impresją teatralną pt. „Rzecz o św. Antonim” w reżyserii oraz wykonaniu Marka Mokrowieckiego, dyrektora Teatru Dramatycznego w Płocku, przybliżającą postać oraz misję św. Antoniego.

Główne uroczystości w dniu 13 czerwca rozpoczęły godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. Odpustową sumę odprawił J.E. biskup płocki Piotr Libera. W drugiej części dnia odbyły się warsztaty poświęcone historii sanktuarium oraz prelekcja przybliżająca unikatowy w skali Mazowsza styl architektoniczny płonącego rokoko.

W ramach dni otwartych sanktuarium od 14 do 18 czerwca o godzinie 16.30 przybywający tu pielgrzymi i turyści mieli możliwość zwiedzania z przewodnikiem odrestaurowanego w 2015 dzięki środkom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego wnętrza południowo-wschodniego skrzydła, podziwiania odtworzonych dzięki dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ogrodów klasztornych oraz śledzenia postępów prac remontowych przy elewacji zewnętrznej realizowanych dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie

oprac:JK

« 1 z 7 »
Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

1 Komentarz w artykule "VI Ratowskie Spotkania Patriotyczne"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
foto
Gość

Świetna relacja fotograficzna.

wpDiscuz