Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
kursy koparki koparkoladowarki oskar
Logo

VI Ratowskie Spotkania Patriotyczne


slider2Widowiskowy pokaz musztry kawaleryjskiej, popisowa jazda konna z elementami woltyżerki i wreszcie rekonstrukcja potyczki polsko – bolszewickiej z wojny w 1920 roku – to atrakcje odbywające się w tym dniu na przyklasztornych błoniach. Uroczystym zwieńczeniem dni św. Antoniego trwających od 12 do 19 czerwca były zorganizowane już po raz szósty Ratowskie Spotkania Patriotyczne.

Niedzielne obchody zainaugurowała msza św. w intencji ojczyzny, odprawiona przez rektora miejscowego sanktuarium ks. kan. Bogdana Pawłowskiego. Nawiązując do zaplanowanej na ten dzień rekonstrukcji potyczki kawaleryjskiej z 1920 roku ks. kanonik zaapelował o żarliwe modlitwy o pokój, żeby następne pokolenia nie musiały nigdy stawać przed aż tak dramatyczną próbą patriotyzmu, jak nasi ojcowie.

W trakcie spotkań Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego zaprezentował pokazy musztry kawaleryjskiej i umiejętności władania białą bronią. Jeźdźcy ze stajni Tarpan Jacka Żywca z Korbońca pokazali brawurową sztukę ujeżdżania koni z elementami woltyżerki. Pomiędzy pierwszą częścią pokazów a rekonstrukcją potyczki  Marta i Paweł Stawińscy wystąpili w koncercie pieśni patriotycznych. Główną atrakcją pikniku była rekonstrukcja potyczki kawaleryjskiej polsko-bolszewickiej z brawurową szarżą, w której wzięło udział ponad 100 rekonstruktorów oraz ponad 20 koni.

W widowisku zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne: SRH 79 Pułk Piechoty Strzelców Słonimskich im. Lwa Sapiechy, „Krechowiacy” Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Historycznej im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, Towarzystwo Roku 1920, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Marienburg, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludność Cywilna z Mławy, Stowarzyszenie Historyczne „Pionierzy 40 Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich”, rekonstruktorzy ze stajni „Tarpan”, Grupa Strzelectwa „Strzelec Płońsk” Pluton Salutacyjny Wojska Polskiego jak również najmłodsi rekonstruktorzy z zespołu szkół w Radzanowie.

Dni zainaugurowane zostały 12 czerwca impresją teatralną pt. „Rzecz o św. Antonim” w reżyserii oraz wykonaniu Marka Mokrowieckiego, dyrektora Teatru Dramatycznego w Płocku, przybliżającą postać oraz misję św. Antoniego.

Główne uroczystości w dniu 13 czerwca rozpoczęły godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. Odpustową sumę odprawił J.E. biskup płocki Piotr Libera. W drugiej części dnia odbyły się warsztaty poświęcone historii sanktuarium oraz prelekcja przybliżająca unikatowy w skali Mazowsza styl architektoniczny płonącego rokoko.

W ramach dni otwartych sanktuarium od 14 do 18 czerwca o godzinie 16.30 przybywający tu pielgrzymi i turyści mieli możliwość zwiedzania z przewodnikiem odrestaurowanego w 2015 dzięki środkom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego wnętrza południowo-wschodniego skrzydła, podziwiania odtworzonych dzięki dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ogrodów klasztornych oraz śledzenia postępów prac remontowych przy elewacji zewnętrznej realizowanych dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie

oprac:JK

« 1 z 7 »
Pin It
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

1 Komentarz w artykule "VI Ratowskie Spotkania Patriotyczne"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
foto
Gość

Świetna relacja fotograficzna.

wpDiscuz