Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Władza decyduje – mieszkańcy płacą!


sliederrZbudujemy nową oczyszczalnię, tak właśnie my, mieszkańcy Mławy.  No może tak nie do końca zbudujemy, ale na pewno za nią zapłacimy. Co prawda nasza władza kochana rozłoży nam płatność na raty, ale za to płacić będziemy przez 33 lata. W comiesięcznych opłatach  za wodę i ścieki. Szkoda, że zamiast bezpośredniej informacji od burmistrza o konsekwencji jego, jak podkreślał – odważnej decyzji – otrzymaliśmy tylko dość niejasne zapewnienia o tym, że stawka za ścieki może się nawet zmniejszyć – ze względu na deflację.

KSP Mława nabór

Wkrótce obecną oczyszczalnię ścieków w Mławie przejmie, a potem wybuduje nową,  prywatny operator. W Mławie mówiło się o tym dość długo. Były dyskusje i zestawienia na sesjach rady miasta. Na marcowym posiedzeniu wypowiedział się specjalista z firmy doradzającej ratuszowi. Według danych z najkorzystniejszej oferty złożonej w przetargu w Mławie za odbiór ścieków po zmianach mamy płacić o złotówkę mniej niż wynosi średnia na Mazowszu. Podana przez przedstawiciela firmy średnia mazowiecka została określona na poziomie 6,8 zł.

Jednak nie powiedziano wprost – ile płacimy teraz, ile będziemy płacić po tym, kiedy oczyszczalnię już przejmie prywatna firma. Żaden z radnych nie postawił też takiego pytania. O kosztach na marcowej sesji wypowiedział się natomiast burmistrz. Uspokajał i prosił o zaufanie. Jak zaznaczył, zgodnie z umową nowa cena ścieków, od początkowo ustalonej w przetargu, mogłaby wzrastać tylko o wskaźnik inflacji. – Dziś mamy deflację to znaczy, że obniżamy te koszty, to znaczy, że stawka 1 m sześć. ścieków byłaby obniżana – powiedział Kowalewski.

Po dokonaniu prostych matematycznych operacji napisaliśmy w Codzienniku, że podwyżka cen za odbiór ścieków może wynieść około 32%. Teraz mamy już bardziej dokładną wiedzę. W tym roku WOD- KAN wnioskuje o podwyżkę ceny jednego metra sześć. ścieków o ponad 38%. O prawie 3 % więcej mławianie zapłacą także za wodę. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca b.r. Takie informacje znalazły się w projekcie uchwały, który radni mają „przegłosować” na najbliższej wtorkowej sesji rady miasta. Co prawda burmistrz Kowalewski wielokrotnie i z naciskiem podkreślał, że zawsze stawki za wodę i ścieki ustalać będzie rada miasta. I ma rację. Rada zawsze uchwala to co burmistrz wniesie pod jej obrady. Założę się, że tak będzie i tym razem. Co najwyżej kilku radnych się wstrzyma, a może ci nie mający nic do stracenia będą nawet przeciw. I tak podwyżka będzie nieunikniona.

W tej sprawie rysuje mi się pewna analogia z niedawną sprawą zamknięcia przejazdu na Wólkę przy ulicy Kościuszki. Ot, władza kilka lat temu taką decyzję podjęła. I nie było wtedy dyskusji. Niezadowolenie mieszkańców objawiło się dopiero wtedy gdy przejazd zlikwidowano.

Z oczyszczalnią jest podobnie. Nie było konsultacji społecznych ani referendum, ot władza trzy lata temu podjęła uchwałę o partnerstwie publiczno prywatnym. Czy świadomość konsekwencji tej decyzji dotrze do mieszkańców razem pierwszym powakacyjnym rachunkiem za wodę i ścieki, który będzie o ponad 40 % większy? Co prawda umowa z ONDEO jest jeszcze nie podpisana, ale pewnym jest, że burmistrz nawet nie myśli o innym rozwiązaniu.
Jest zatem jasne, że na budowę nowej oczyszczalni złożymy się my – wszyscy mieszkańcy Mławy płacący za ścieki i wodę. Szkoda tylko, że nikt nie przedstawił tego wcześniej tak jasno i wyraźnie. Choć trzeba w tym miejscu przypomnieć, że pytania o koszty i ewentualne podwyżki cen kilkakrotnie zadawał na sesjach radny Jerzy Rakowski. W swoich wypowiedziach stwierdzał on również, że na realizację inwestycji związanej z budową nowej oczyszczalni złożą się mławianie.
Z kolei burmistrz Sławomir Kowalewski podkreślał wiele razy, że forma partnerstwa publiczno-prywatnego to rozwiązanie, które stosują odważni samorządowcy.

A zatem za odważne decyzje burmistrza zapłacimy my wszyscy. Szkoda, że burmistrz nie postawił w roku 2013 sprawy jasno, mówiąc: „tak podjąłem taką decyzję, ale to wiąże się z tym, że zapłacimy ponad 30% więcej za ścieki”. Może obawiał się, że taki pomysł ogłoszony rok przed wyborami samorządowymi nie spodobałby się mieszkańcom?

TW

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

30 - liczba komentarzy w artykule "Władza decyduje – mieszkańcy płacą!"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Koko
Gość

Mieszkańcy Mławy proponuje podnieść WETO i wystosować list do Prezydenta Polski ponieważ nikt nie powinien decydować na co wydajemy nasze pieniądze.

UM do Marka
Gość

Prosze Pana ja rowniez wole patrząc na efekty budowlane UM aby budowe i zarządzanie było w prywatnych rękach ALE -Obie strony siadają do stołu, omawiają warunki, podają koszt inwestycji, ustalają jakość jaką ma mieć dostarczona woda, w jakim stopniu oczyszczone mają byc ścieki i na koniec cenę za wodę i ścieki, ktora ma byc waloryzowana w kolejnych latach o wskaźnik inflacji. Podają te ustalenia społeczeństwu podczas RM. Dopiero po tym powinna się zacząć dyskusja czy prywatyzujemy czy działamy sami. Tutaj mamy zupełnie odwrotne działanie i nadal nic nie wiemy. Moze wiec odszkodowanie za rozwiazanie umowy bedzie korzystniejsze dla inwestora?

UM do Marka
Gość

Mówimy o wybudowaniu takiej samej oczyszczalni za te same pieniądze. Nowatorskie rozwiazanie to jest taka kiełbasa na kiju, ktora ma tłumaczyć wybranie tej inwestycji. Nowatorskie oznacza rowniez niesprawdzone. Dla niesprawdzonego modelu samochodu warto wykupić polisę AC z opcją naprawy każdej usterki. Ale na czym polega to nowatorskie rozwiazanie? Czy prywatny inwestor przedstawil swoją kalkulacje? Czy UM przedstawił kalkulacje? My nie mamy żadnej perspektywy tylko przypuszczenia i 40% juz podwyzszonej opłaty. Generalnie poruszamy się cały czas w fikcji finansowej co świadczy o intratnosci inwestycji dla inwestora i stracie dla Mieszkancow.

olga
Gość

skąd pewność ze za rok znów ścieki nie pójda w góre o kolejne 40% i tak co roku, takie jest prawo, że Rada miasta nie będzie juz decydować o wyskokości opłat tylko wlaściciel prywatnej firmy

Obywatel
Gość

Z kątowni.

obywatel2
Gość

Jesteś Filip z konopi… ups!… z kątowni.

...
Gość

Oczyszczalnia ścieków załatwiona, teraz tylko:
– wodociągi i… oczywiście
– PEC

Marek
Gość
UM – nie zgodzę się z Panem. Jeśli w Mławie wybuduje i będzie obsługiwać oczyszczalnię firma, która ma doświadczenie w branży i podobne obiekty, to koszty eksploatacji będą niższe niż gdybyśmy sami zamawiali niezbędne preparaty, urządzenia, usługi. To, że jest to nowatorskie rozwiązanie nie jest wadą, ale zaletą. A podwyżki, cóż, jak napisał Leszek, i tak by były. Jak się kupuje nowe auto to koszt AC jest wyższy, ale samochód działa bezawaryjnie. Prześledziłem podwyżki stawek tam, gdzie samorządy wybudowały lub planują wybudować oczyszczalnie i skorzystać z pieniędzy unijnych. Podwyżka przekracza znacznie 40 procent i jest rosnąca, np. w Łowiczu przewidują,… Czytaj więcej »
As
Gość

Brawo!!! Argumenty nie do odparcia. Ale może kolega wskaże choć jedną oczyszczalnię w Polsce którą wybudowało i eksploatuje ONDEO? / to odnośnie zamawianych preparatów i eksploatacji/. Pozostałe argumenty że podwyżka i tak by była to chyba cytaty ze Złotoustego? A może znasz jakiś konkret? Jaka to kwota? Ale koniec końców jestem wdzięczny burmistrzowi ( i oczywiście ONDEO) że wspólnie zdecydowali się charytatywnie i dla dobra mieszkańców wybudować nową oczyszczalnię.Szanowny Marku nie przemęczaj się tak w ramach obowiązków służbowych

...
Gość

Czytałeś???
http://nowyobywatel.pl/2014/01/27/wspolne-dobro-tanio-sprzedam/
raczej chyba nie, a więc poczytaj sobie

wpDiscuz