Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Radzanów. Już nie tylko kurniki, teraz będą budować chlewnie


sliderTeren gminy Radzanów śmiało można zaliczyć do prawdziwego zagłębia produkcji drobiarskiej, ze względu na dużą ilość przede wszystkim ferm drobiu. Oprócz tych już istniejących inwestorzy nadal chcą budować nowe.

Tylko w tym roku do wójta gminy wpłynęły trzy wnioski o rozbudowę i budowę ferm drobiu w Bońkowie Kościelnym, Radzanowie i Bońkowie Podleśnym. Obecnie jednak inwestorzy coraz częściej chcą budować chlewnie. Tego rodzaju obiektów mieszkańcy obawiają się jeszcze bardziej niż kurników, a dwie tego typu inwestycje są planowane na terenie gminy Radzanów – w Gradzanowie Włościańskim i Gradzanowie Zbęskim. Gdy powstaną hodować się w nich będzie 12 tys. tuczników.

W sprawie planowanej przez inwestora – Aldonę i Janusza Czarneckich – budowy chlewni z łączną obsadą 2000 szt. w Gradzanowie Włościańskim odbyła się 15 kwietnia br. w Radzanowie rozprawa administracyjna z udziałem mieszkańców, którzy nie zgadzają się na taką lokalizację chlewni. Negatywną opinię w sprawie inwestycji wydał też Państwowy Inspektor Sanitarny w Mławie.

Tam nie będzie w ogóle smrodu

Na początku rozprawy inwestor przekonywał mieszkańców, że uciążliwości zapachowych nie będzie. Budynki mają być szczelne, wyposażone w zbiorniki na gnojowicę i wentylowane. – Tam nie będzie w ogóle smrodu. Taki budynek na 2 tys. szt. bez problemu każdy rolnik może mieć na swojej posesji. Budynki od najbliższych zabudowań oddalone są 307 m.  – przekonywał Janusz Czarnecki.

– Niech pan nie opowiada bajek, że nie śmierdzi bo śmierdzi – ripostowała jedna z kobiet obecnych na zebraniu. Wśród argumentów przeciw lokalizacji tej inwestycji mieszkańcy wymieniali smród z chlewni ale też z gnojowicy, która ma być wywożona na pola, utratę zdrowia a także spadek wartości nieruchomości i w zaistniałej sytuacji brak możliwości ich sprzedaży. Proponowali inwestorowi, żeby odkupił od nich nieruchomości na których mieszkają lub zmienił lokalizację chlewni.

– Jak ja budowałem swój dom, musiałem brać kredyty, musiałem je spłacać. Odczuły to moje dzieci i ja. Wtedy nie było mowy, że będzie jakaś chlewnia. A dlaczego ja teraz mam tracić na wartości moich budynków przez pana inwestycję – mówił Wiesław Grzanowski uczestnik rozprawy.

To nieduża hodowla

– 2000 szt to nieduża hodowla. Nie mam innych działek, na których mógłbym zbudować chlewnie. Nie posiadam też środków na zakup innych terenów i zmianę lokalizacji – odpowiadał na propozycje mieszkańców  Janusz Czarnecki.

Jestem za i jednocześnie przeciw

Jedynym głosem ze strony mieszkańców, który wsparł inwestora była wypowiedź sołtysa wsi Gradzanowo Zbęskie. – Jako sołtys z Gradzanowa Zbęskiego jestem przeciw i jestem za.  Byłem w takich chlewniach i jakiś tam ułamek tego zapachu jest. Ludzie kochani takie jest życie każdy chce żyć – mówił Antoni Rutynowski.

Niezbędna jest zmiana przepisów ogólnokrajowych

Wójt Andrzej Wójcik wskazał na brak przepisów, przede wszystkim ustawy „anty odorowej”, która gdyby istniała dałaby możliwość skutecznego blokowania takich lokalizacji inwestycji. – Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach oddziaływania na środowisko nie ma charakteru uznaniowego. Jeżeli inwestor wypełnia wszystkie wymagania wójt nie może bezpodstawnie i wedle własnego uznania odmówić wydania decyzji – mówił wójt. Jego zdaniem na terenie gminy Radzanów i gmin ościennych jest zbyt wiele obiektów wielkopowierzchniowych typu kurniki.

Ja i tak zbuduję

Rozprawa administracyjna w swoim założeniu mogłaby doprowadzić stanowiska przeciwnych stron do zbliżenia i być może pewnych ustępstw z obu stron. Tak się jednak nie stało w Radzanowie. – Ja te chlewnie i tak zbuduję. Dałem sobie na to  2 lata – powiedział Janusz Czarnecki, po deklaracji mieszkańców, że powstanie stowarzyszenie, które będzie bronić interesów mieszkańców w dalszym postępowaniu administracyjnym. Jaką decyzję podejmie teraz wójt?

RK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

15 - liczba komentarzy w artykule "Radzanów. Już nie tylko kurniki, teraz będą budować chlewnie"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Przeciwny
Gość

MY CHCEMY ŻYĆ

Przeciwny
Gość

Niech buduje chlewnie u siebie na podwórku ale nie bo będzie mu smierdziało….
MY CHCEMY ŻYĆ

MAŁA
Gość

Taka polityka mają się rozwijać,to się rozwijają kogo stać,niestety

WREDNA
Gość

Nie muszę czytać,bo widzę co się dzieje ile budują kurników na terenie gminy Radzanów i co zero sprzeciwów.P
owstaje kurnik za kurnikiem pomiędzy Bębnowem,a Gradzanowem Kos, ,następne niedaleko Luszewa i co robicie nic budują,znam sprawę większosć ludzisk robi na fermach,więc im pasi w smrodku robotka,gdyby wszyscy byli tacy mądrzy to by nie pozwolili na budowle tylu kurników co jest w gminie Radzanów,darujcie sobie te komy o innych budowlach typu chlewnie itp

ramzes
Gość

Swoją drogą dość ciekawe jest stwierdzenie „Ja te chlewnie i tak zbuduję.” Skąd ta pewność siebie u inwestora, skoro jeszcze nie została wydana żadna decyzja w tej sprawie?

...
Gość

Zawsze inwestor czyli ten co ma kasa to ma i rację – nie zauważyłeś „ramzes”? – taka jest ta nasza Polska, dla złodziei, dla oszustów i dla cwaniaków i to nie zależne od tego kto jest u steru władzxy, niezależne od tego czy jest to mała gmina, miasto, powiat, województwo czy całe państwo, wszędzie jednakowo.
Zawsze punkt widzenia zależny jest od punktu siedzenia, a może po prostu nie ma grabi, które grabią od siebie.

...
Gość

ale będzie, widocznie ten Pan już ma 100% pewności – c’est la vie 🙂

wpDiscuz