Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

87 starych monet znalezionych przez rolnika spod Mławy


znaleziono_monetyMonety odnalazł przed Świętami Wielkanocnymi podczas prac polowych rolnik z terenu powiatu mławskiego (znalazca zastrzega sobie anonimowość). Skarby zostały znalezione na usypanym przez kreta kopcu ziemi.

KSP Mława nabór

Z kilkoma egzemplarzami monet rolnik zgłosił się do Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. Wskazane  miejsce zostało przeszukane z użyciem wykrywacza metali, w sumie odnaleziono 87 srebrnych i złotych monet z okresu staropolskiego (XVII w.) wybitych prawdopodobnie w Niderlandach i Hiszpanii.

– Dokładną charakterystykę monet poznamy po ich szczegółowych badaniach i konserwacji. Znaleziskiem zajmują się numizmatycy, którzy przeprowadzą analizę wszystkich monet i szczegółowo je opiszą. Dopiero wówczas będziemy mieli pełną wiedzę na temat znaleziska.  Wtedy też zbiór na stałe trafi do naszego muzeum – mówi Leszek Arent, dyrektor  Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.

Przypomnijmy, że w podobnych okolicznościach znaleziono w 1982 r. monety na terenie poligonu wojskowego Ślubowo koło Dzierzgowa. Innym przykładem jest rolnik z Giedni, który przekazał mławskiemu muzeum znalezione przypadkiem  ponad 100 monet krzyżackich z XV w. Okolice Mławy jako tereny dawnego pogranicza mazowiecko – pruskiego przecinały  szlaki handlowe, kryją więc pewnie w sobie jeszcze niejedną niespodziankę.

(red.)

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

1 Komentarz w artykule "87 starych monet znalezionych przez rolnika spod Mławy"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
...
Gość

Dobrze, że na kopcu kreta – porządny kret, wykopał i nie zawłaszczył.
Gorzej jakby się do nich dobrała sroka, ta na pewno by te monety zwędziła i nikt by o niczym nie wiedział. Macie coś sporo dzisiaj niusów 😛 , no cóż prima aprilis tylko raz w roku.

wpDiscuz