Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Mławskie starostwo na celowniku lobbystów


Plebiscyt Najlepszy Radny Miasta Mlawa biezacej kadencji Radni Mlawa glosowanie

DSC00268W końcu roku 2015 i początku 2016 roku dwóch zawodowych lobbystów podjęło kontakt z mławskim starostwem. Cóż interesującego dla nich dzieje się na szczeblu władzy lokalnej?

Działalność lobbingowa kojarzy nam się przede wszystkim  z sejmem, jego kuluarami, czy rozmowami  w  ulubionych przez  naszych parlamentarzystów restauracjach. Akt prawny normujący tego rodzaju działalność to ustawa z 2005 roku o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. W jej rozumieniu  działalnością lobbingową jest każde działanie prowadzone metodami prawnie dozwolonymi zmierzające do wywarcia wpływu na organy władzy publicznej w procesie stanowienia prawa. Mówiąc normalnym językiem lobbysta (od angielskiego słowa lobby, czyli kuluary) to ktoś kto najchętniej dyskretnie i niepostrzeżenie dla opinii publicznej dąży do uzyskania takiego rozstrzygnięcia, które jest korzystne dla jego mocodawcy. Żeby zostać zawodowym lobbystą wystarczy zapłacić 100 zł opłaty za wpis do rejestru i złożyć odpowiedni wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na koniec 2015 roku do rejestru wpisanych było 366 podmiotów (mogą to być osoby fizyczne lub firmy). Pamiętać  jednak trzeba, że oprócz lobbingu zawodowego istnieje również ten nieformalny i nierejestrowany.

Przykłady lobbingu z górnej półki? Całe mnóstwo. Choćby; wprowadzić całoroczny obowiązek jazdy samochodów na światłach – czy tylko w okresie jesienno-zimowym. Wprowadzić biopaliwa, czy nie, sprywatyzować kopalnie, czy pozostawić państwowe? Itd., itd. A co na szczeblu władzy lokalnej?  Nie są to tak spektakularne sprawy jak te, które dotyczą całego kraju. Lokalne decyzje to inna skala, ale władza lokalna również podejmuje decyzje, które dla kogoś mogą być pożądane i korzystne. Można to zilustrować przykładem dotyczącym np. płatnej strefy parkowania w Mławie. Otóż rada miasta na wniosek burmistrza podejmując decyzję o utworzeniu strefy, równocześnie postanowiła, że obsługiwać ją będzie firma zewnętrzna. Czy musiała tak postąpić? Niekoniecznie, mogła również przyjąć rozwiązanie, że obsługę strefy poprowadzi urząd miasta lub jednostka podległa.  Lub z innego obszaru  – można w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczyć tereny np. pod budownictwo wielorodzinne, lub nie. Podając te przykłady nie twierdzę, że w Mławie dzieje się tak na skutek zawodowego lobbingu. Brak publikacji na stronie BIP urzędu miasta wskazuje, że lobbingu oficjalnego dotychczas w żadnej sprawie nie było. (wspomniana ustawa nakłada obowiązek publikacji informacji o działaniach lobbystycznych)

O co chodziło lobbystom w starostwie? Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku proponowali oni odpłatną pomoc przy regulacji sposobu postępowania pracowników starostwa i jednostek w zakresie obsługi … właśnie zawodowych lobbystów. W pierwszym przypadku chodziło o jednorazową kwotę 300 zł za opracowanie właściwego projektu zarządzenia wraz z pakietem szkoleniowym. W drugim przypadku chodziło o trzymiesięczne doradztwo dotyczące określenia potrzeb urzędu oraz doboru formy współpracy z zawodowymi lobbystami za wynagrodzeniem 2000 zł/msc. Starostwo żadnej z tych propozycji nie przyjęło, ale szlak został już przetarty.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

1 Komentarz w artykule "Mławskie starostwo na celowniku lobbystów"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
...
Gość

Dobrze powiedziane:
„…lobbingu oficjalnego dotychczas w żadnej sprawie nie było..” – oficjalnego…
Bez komentarza…

wpDiscuz