Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Zawkrze zarządzenie wspólnotami
Logo

153 rocznica walk powstańczych pod Wróblewem


slideeerMsza polowa i program słowno – muzyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół w Radzanowie przypomniały o walkach powstańczych toczonych w okolicach Wróblewa podczas Powstania Styczniowego  21 marca 1863 roku.

Mszę św. polową odprawił ks. Bogdan Pawłowski  rektor Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie, koncelebrowali – ks. Jerzy Piątek proboszcz parafii św. Rocha w Radzanowie i ks.  Marek Jarosz rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, który wygłosił homilię nawiązując w niej do aktualnej sytuacji społeczno – politycznej w Polsce.

– I choć różnie pojmujemy pewne wymiary polskości,  różnie definiujemy patriotyzm, to wydaje mi się że można znaleźć wspólną przestrzeń, co do której byśmy się zgodzili – Polskę. Własny język, przeszłość, myślenie o innych, nie tylko o sobie i takie życie, które daje miejsce i przestrzeń na życie innych. Dlatego wystrzegajmy się skrajnych postaw społecznych i politycznych.  Z jednej strony nie jest dobrze, jeżeli towarzyszy nam w życiu społecznym jedynie podejście pragmatyczne, spryt, wtedy społeczność umiera. Z drugiej strony nie jest dobrze gdy charakteryzuje nas nadmiar idei. Wtedy odrywamy się od rzeczywistości i nie potrafimy odróżnić spraw drobnych od ważnych i wielkich – mówił w homilii ks. rektor.

Wśród obecnych na uroczystości znaleźli się Anna Cicholska – poseł na Sejm RP, starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski, wójt gminy Radzanów Andrzej Wójcik, radny powiatowy i dyrektor Zespołu Szkół w Radzanowie Witold Okumski, komendant komendy powiatowej Policji w Mławie mł. insp. Artur Ryfiński, nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki.

Uroczystości zorganizowało Sanktuarium Diecezjalne Św. Antoniego z Padwy w Ratowie we współpracy z Zespołem Szkół w Radzanowie, Gminą Radzanów, Bractwem św. Antoniego, Stowarzyszeniem Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo.

21 marca 1863 r. w lesie pod Wróblewem koło Radzanowa nad Wkrą i Ratowa rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew, które z kozakami stoczył gen. Zygmunt Padlewski – naczelnik Powstania Styczniowego w Guberni Płockiej. Zginęło w niej 100 powstańców, tyle samo było rannych. Rosjanie przerwali bitwę, co uratowało resztę oddziału.

JK

Pin It
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

1 Komentarz w artykule "153 rocznica walk powstańczych pod Wróblewem"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Witold Okumski
Gość

Dziękuję Ks. Rektorowi, Pani Poseł za obecność, za piękne słowa skierowane do uczniów. Dziękuję młodzieży Zespołu Szkół w Radzanowie, Pani Annie Jurkiewicz i Pani Aldonie Nowocińskiej za znakomity program artystyczny.

wpDiscuz