Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Sprawiedliwy podział tortu. Dla kogo wisienka?


fot1Problem podziału sprawiedliwego jest starszy niż biblijna opowieść o królu Salomonie. Natomiast jego sformułowanie i rozwiązanie według zasady „Ja dzielę, ty wybierasz”, zawdzięczamy polskiemu matematykowi Hugonowi Steinhausowi. Czy mławski tort strefy płatnego parkowania podzielony jest według tej reguły?

KSP Mława nabór

Roczny przychód ze Strefy Płatnego Parkowania w Mławie w ostatnich latach to ponad 500 tys. zł rocznie i z roku na rok jest coraz wyższy. Od 2015 roku 58,5 % rocznych przychodów z tytułu obsługi strefy otrzymuje firma City Parking Group S.A z Grudziądza.
W Ciechanowie w latach 2007 – 2011 ta sama firma, która obsługuje Mławę zadowalała się 42,8 % wpływów, a od roku 2011 do 2015 – 50 % wpływów miesięcznych.

Decyzja zapadła w końcu roku 2008
Decyzję o utworzeniu Strefy Płatnego Parkowania podjęła Rada Miasta Mława na wniosek burmistrza Sławomira Kowalewskiego 29 grudnia 2008 roku uchwałą Nr XXIX/315/2008 i dotyczyła ulic: Stary Rynek, Spichrzowej, Długiej, 3 Maja, Żeromskiego i Chrobrego.
Do przetargu stanęły dwie firmy: z Grudziądza i Poznania. Po rozstrzygnięciu, obsługą i organizacją strefy zajęła się firma „COOL AR” Sp. z o. o. z Grudziądza, która zaproponowała stawkę 590 zł z każdego 1000 zł wpływów miesięcznych (59%)
Wyłoniona firma miała opracować projekt stałej organizacji ruchu w strefie, ustawić 12 nowych parkometrów, które po zakończeniu umowy pozostają własnością firmy, zapewnić sprawność ich działania oraz uruchomić strefę od 1 września 2009. Ostatecznie strefa została uruchomiona od dnia 18 września 2009r. Koszty egzekucji administracyjnych wobec nie płacących kierowców ponosi urząd miasta.
Na takich warunkach burmistrz Mławy zawarł w dniu 03.08.2009 r. z firmą COOL AR” umowę na sześcioletni okres od 29.07.2009 do 28.07.2015.

Powiększenie strefy daje miastu wzrost udziału procentowego we wpływach.
Rada Miasta Mława uchwałą nr XV/148/2012 z 28 lutego 2012 roku podjęła decyzję o rozszerzeniu strefy o kolejne ulice: Wyspiańskiego, Reymonta i Płocką, co skutkowało zwiększeniem liczby parkometrów do 23 i miejsc parkingowych do 460.
W wyniku negocjacji umowy z firmą „COOl AR”, która w międzyczasie przekształciła się w spółkę akcyjną „City Parking Group” miasto otrzymało 50 % udziału w miesięcznych wpływach ze strefy. Takie warunki obowiązywały zgodnie z aneksem do umowy od 16.04.2012 do 28.07.2015, kiedy to kończył się okres zawartej umowy.

Kolejne rozdanie – strefa duża, udziały mniejsze
W maju 2015 urząd miasta ponownie rozpisuje przetarg na „zorganizowanie i prowadzenie obsługi płatnych, niestrzeżonych parkingów dla pojazdów samochodowych na terenie Miasta Mława 2015-2019.” Warunki są podobne jak w pierwszym przetargu, dodatkowo dopisano możliwość dokonywania płatności w systemie mobilnym. Według danych Urzędu Miasta Mława wpływy ze strefy w kolejnych latach kształtowały się następująco:

tab1

Do przetargu ostatecznie stanęły 3 firmy, spośród nich ponownie wybrana została City Parking Group S.A z Grudziądza z najkorzystniejszą ofertą w wysokości 585 zł z każdego 1000 zł wpływu miesięcznego. Na takich więc warunkach strefa funkcjonować będzie do 28.07.2019 roku.

Jak dzielą tort u sąsiada?
W sąsiednim Ciechanowie w 2007 roku również utworzono strefę płatnego parkowania, o wielkości porównywalnej z mławską ( 21 parkometrów). Przetarg na jej obsługę wygrała firma COOL AR Sp. z o.o. z Grudziądza, ta sama która obsługuje mławską strefę.

W Ciechanowie w latach 2007-2011 firma otrzymywała 42,8 % miesięcznych wpływów ze strefy, po powtórnym przetargu na lata 2012 – 2015 (firma City Parking Group S.A), już 50%. Dodatkowo Urząd Miasta Ciechanów obciążany był kwotą 615,00 zł brutto miesięcznie za oprogramowanie SYSTEmEG Egzekucje. Po wygaśnięciu umowy wszystkie parkometry stały się własnością Gminy Miejskiej Ciechanów ( takich warunków nie ustaliła Mława).

– W związku z relatywnym spadkiem udziału Gminy w dochodach z opłat wnoszonych za parkowanie w SPP podjęto decyzję aby Urząd Miasta Ciechanów przejął na siebie obowiązek prowadzenia strefy a tym samym miał 100 % udziału w zyskach. Szacuje się, że dochody jakie może przynieść SPP w 2016 r. i latach kolejnych wyniosą około 720 000,00 zł. W budżecie miasta na pierwszy rok działalności SPP w nowym układzie przewidziano wydatki w wysokości 460 000,00 zł – informuje Renata Jeziółkowska rzecznik prasowy UM Ciechanów.

Co na to prof. Steinhaus?
W Mławie firma City Parking Group S.A w latach 2009 – 2015 uzyskała przychód ok. 1,626 mln zł, a Miasto Mława – 1,373 mln zł.
W Ciechanowie, według informacji rzecznika prasowego UM Ciechanów w latach 2007 – 2015 firma City Parking Group S.A uzyskała przychód – 2,3772 mln zł, a Miasto Ciechanów – 2,7228 mln zł.

Pomimo tego, że Miasto Ciechanów uzyskiwało wpływy wyraźnie wyższe niż firma obsługująca, to i tak od roku 2016 obsługę strefy przejął Urząd Miasta Ciechanów.

Z zestawienia tych danych wynika, że w Mławie wisienka jest dla City Parking Group S.A, a Ciechanów zjadał nie tylko wisienkę, ale teraz również i cały tort.

Szkoda, że prof. Steinhaus już nie żyje, może dałby zaprosić się do Mławy?

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

19 - liczba komentarzy w artykule "Sprawiedliwy podział tortu. Dla kogo wisienka?"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
OPTYMISTA
Gość
Czekam na oświadczenia Pana burmistrza o treści: „Zmieniamy się. Chcemy lepiej dostosować się do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Pracując nad nowymi rozwiązaniami w naszym mieście wprowadzamy sprawdzone narzędzie jakimi są KONSULTACJE SPOŁECZNE. Nawet najdrobniejsza wskazówka może być dla nas bardzo cenna. Dlatego też, drodzy mieszkańcy, bardzo proszę o Wasze uwagi odnośnie lepszego gospodarowania naszym wspólnym majątkiem, które proszę zgłaszać przez internet na oficjalnej stronie Urzędu Miasta, w zakładce… lub pisemnie w Urzędzie Miasta, przy kasach będzie wystawiona w tym celu specjalna skrzynka(oznakowana:…..), do której będzie można wrzucać swoje uwagi czy projekty rozwiązań. Osobiście dopilnuję, żeby wszystkie Wasze wnioski trafiły na… Czytaj więcej »
raksa
Gość

Pani emerytko. Jeżeli lepiej i taniej jest zlecenie prowadzenie zadań firmie zewnętrznej więc niech burmistrz zleci prowadzenie wszystkich prac firmom zewnętrznych. Począwszy od księgowości, poprzez gospodarkę komunalną i szkolnictwo, a kończąc na inwestycjach. Nie potrzeba będzie do tego setki pracowników, a dwudziestu. Nie potrzeba będzie na płace kilka milionów złotych, a kilkadziesiąt tysięcy. MES zgadzam się z Tobą. Urząd miasta może korzystać z osób kierowanych przez urząd pracy, a więc i przez niego finansowanych. W ten sposób 75% wpływów pozostałoby w kasie miasta. Ale pryncypał wie najlepiej.

...
Gość

Artykuł „WSPÓLNE DOBRO TANIO SPRZEDAM” można łatwo znaleźć w internecie, wystarczy wkleić ten tytuł w wyszukiwarkę, z jakiej Państwo korzystacie

...
Gość

Raksa, czy Pani nie widzi, że burmistrz cały czas do tego dąży?
Mimo zwiększania zatrudnienia
– obsługa parkingów w rękach prywatnych
– Dni Mławy obsługuje firma prywatna
– z PEC też dąży do oddania w ręce prywatne (po co były podchody ze spalarnią P. Arenta)
– oczyszczalnia ścieków – jakieś tam Partnerstwo, a sumie dzierżawa na 33 lata firmie prywatnej
– głośno jest przecież o wodociągach, że będą prywatyzowane (więc też wróbelki o tym nie na darmo ćwierkają).
WSPÓLNE DOBRO TANIO SPRZEDAM – zapoznajcie się Państwo z tym artykułem, bo to co się w Mławie dzieje woła o pomstę do nieba.

MES Modulon
Gość

To czas zatrudnić osoby bezrobotne z UP i problem się rozwiąże.

Mla
Gość

No co ty? chyba nie w miejsce obecnego radnego miejskiego?

dylemat
Gość

Słyszałem że pan radny miejski, w przypadku gdyby obsługę strefy przejął urząd miasta chyba musiałby wybrać, czy być radnym, czy pracownikiem urzędu miasta. To dopiero byłby dylemat

Emerytka
Gość

Ciekawa jestem jak długo Ciechanów wytrwa na tym stanowisku. Na całym świecie stosuje się zasadę wydzielenia zadań zleconych na zewnątrz, bo jest taniej i lepiej np. pod względem organizacyjnym. Już z prognoz wychodzi, że koszty w Ciechanowie są wyższe niż w Mławie. A co jeśli nagle skoczą w Ciechanowie koszty osobowe (bo ktoś pójdzie np. na zwolnienie półroczne i trzeba będzie zatrudnić dodatkową osobę), albo zepsuje się 5 parkometrów? Kto za o zapłaci? Wydaje mi się, że Ciechanów z wisienki ma tylko pestkę, na której może połamać zęby. Ale życzę im powodzenia. Popatrzymy.

staton
Gość

No i mamy przykład logicznego myślenia z poprzedniego ustroju….zamiast patrzeć i myśleć co można zrobić by zarobić, by miasto coś z tego miało itp….dzielna Pani Emerytka widzi wszystko w czarnym kolorze i już z góry zakłada że na pewno w Ciechanowie będzie źle. Droga Pani, czarny kolor jest modny ale w kościółku i z czarnymi myślami tam się udać proponuję.
I…..jeszcze moherek na główkę założyć bo zimno i o przeziębienie nietrudno.

As
Gość

Jak długo wytrwa to czas pokaże. Czy zewnętrzna obsługa jest tańsza, to z danych artykułu wynika że przeciwnie. A co do długotrwałych zwolnień lekarskich to proszę poczytać przepisy zus, na pewno nie są kosztem pracodawcy. Prosze się trochę wysilić na poważniejsze argumenty. Czy sądzi Pani, że firma naprawę 5 parkometrów ma za darmo, a miasto będzie płacić niebotyczne sumy? Ciechanów o którym Pani tak zgryźliwie pisze nawet z Grudziądzem lepiej na tym zarabiał niż Mława

zdziwiony
Gość

Wypisz wymaluj słowa naszego złotoustego 🙂

Emerytka
Gość

To mi schlebia 🙂

zdziwiony
Gość

Mnie by nie schlebiało.
Wysokie opłaty za ścieki jak oczyszczalnia przejdzie w prywatne ręce, bo Partnerstwo Publiczno Prywatne to właśnie będzie to, też Pani będzie schlebiało?

Czytelnik
Gość

Pani Anno prasa nie jest od głaskania władz miasta…

Mla
Gość

A jaka tu krytyka i manipulacja? Ja widzę tylko zestawienie jak jest w Mławie i jak w Ciechanowie. I co tu mówić ta sama firma w M. bierze 59/50/58,5 % w C.42,8/50 %. Manipulacja Anno to pokazanie jak jest u innych?

wpDiscuz