Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Tomasz Gralewicz Jerzy Rakowski kandydat do Rady Powiatu Mławskiego wybory samorządowe 2018
Logo
Czarnecka Bielska
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Natychmiast usuń taką wiadomość. To phishing


PP fałszywe emaileOd kilku czytelników, którzy otrzymali podejrzane wiadomości w poczcie elektronicznej mamy informację o kolejnej fali rozsyłanych fałszywych wiadomości, tym razem wykorzystujących wizerunek Poczty Polskiej. Podejrzane wiadomości najlepiej natychmiast usunąć, a w żadnym wypadku nie podawać danych osobowych, czy haseł.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Phishing to forma oszustwa mająca na celu kradzież tożsamości. Polega na podszywaniu się pod znane adresatowi osoby lub firmy w celu nakłonienia go do ujawnienia poufnych danych osobowych, takich jak numery kart kredytowych i debetowych lub haseł do konta, lub skrzynki pocztowej.

Nasi czytelnicy otrzymali wiadomości o treści:
„Info.
Twoja paczka nie zostala doreczona w wyznaczonym czasie w dniu 10 lutego 2014, poniewaz nikt nie otworzyl drzwi. Wydrukuj informacje dotyczace paczki, niezbedne do jej odbioru w najblizszym biurze naszej firmy.
Prosze zobaczyc zalacznik do informacji.
Uwaga!
Nasza firma pobiera oplaty z tytulu przechowywania przesylek, ktore nie zostaly odebrane w terminie 30 dni. W celu otrzymania dodatkowej informacji dotyczacej przechowywania i pobierania oplat, odwiedz nasza witryne.
Z pozdrowieniami,
Poczta Polska.”

Zjawisko doskonale znane jest Poczcie Polskiej, ale również bankom i innym firmom pod które oszuści się podszywają.

– Rzeczywiście do naszych klientów docierają fałszywe wiadomości mailowe, których nadawca podszywa się pod Pocztę Polską S.A. Treść takich fałszywych e-maili zwykle jest niepoprawna gramatycznie, zawiera błędy ortograficzne i stylistyczne. W wiadomościach znajdują się często linki do stron internetowych, załączniki, fałszywe informacje o nieodebranej przesyłce, a nawet polecenie zapłaty za przechowanie przesyłki.
Dlatego przypominamy, że fałszywe wiadomości mogą próbować nakłonić użytkownika do skorzystania z odnośników lub załączników, których celem jest zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem. Załączniki najczęściej mają formę dokumentów o rozszerzeniu: .pdf, .doc, .docx, .xls, xlsx, .rtf, .scr. Wiadomości mogą zawierać szczegóły związane z odbiorcą (w zależności od stopnia ukierunkowania), w postaci danych osobowych, bądź szczegółów prowadzonej działalności.

W związku z powyższym, w przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości prosimy naszych klientów o zachowanie szczególnej ostrożności oraz zweryfikowanie autentyczności takich wiadomości, a także niekorzystanie z zawartych odnośników i załączników.
Przypominamy, że Poczta Polska nie pobiera opłat z tytułu przechowania przesyłki, nie przesyła też dokumentów spakowanych w pliki ZIP – wyjaśnia Kamila Supron-Kalinowska z Biura Prasowego, Poczta Polska S. A.

JK

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

1500
...

Dziś na mojej poczcie elektronicznej był mail , w którego treści było,że zablokowano mi konto iPKP i podano link, żeby je odblokować,
Niestety nie mam konta w iPKO…
ale ze swej strony radzę, obojętnie czy ktoś ma konto iPKO czy też go nie ma, niech nikt nie wchodzi w zamieszczony w takim mailu link, gdyż może on zawierać albo groźny wirus, albo program, który będzie śledził każdy ruch na komputerze i podejrzy każde hasło

naciągacze

Mnie atakują czasem także drogą smsową, że niby przesyłka do odbioru…