Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Rozwód Warszawy z Mazowszem czy jedynie separacja?


mapa10 lutego br. do Eurostatu (Europejski Urząd Statystyczny z siedzibą w Luksemburgu – red.) został dostarczony rządowy wniosek o podział Mazowsza na dwa obszary statystyczne NUTS 2. Ten zabieg statystyczny ma zapewnić w przyszłej perspektywie unijnej, a więc po 2020 r. możliwość wsparcia finansowego rozwoju Mazowsza.

KSP Mława nabór

W obecnej sytuacji bogata Warszawa umieszczona we wspólnej jednostce statystycznej powoduje, że Województwo Mazowieckie osiąga wskaźnik 106 proc. unijnej średniej PKB na mieszkańca i w kolejnych latach statystycznie stanie się regionem wyłączonym ze wsparcia unijnego. Ma to ogromne znaczenie dla powiatów spoza tzw. „wianuszka warszawskiego”, w tym dla powiatu mławskiego i ościennych, które potrzebują środków z programów unijnych, dla zachowania możliwości rozwoju.

Taki zabieg nie generuje żadnych kosztów, nie niszczy tożsamości Mazowsza, a zwiększa szansę subregionów: siedleckiego, ostrołęckiego, radomskiego, płockiego i ciechanowskiego na skorzystanie ze środków unijnych w przyszłej perspektywie.

Według wniosku pierwszy NUTS2 obejmowałby Warszawę i powiaty grodziski, legionowski, nowodworski, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, wołomiński i warszawskiego zachodni. Drugi – pozostałe powiaty, w tym powiat mławski.
Teraz decyzja leży po stronie Eurostatu, który co trzy lata może wprowadzać zmiany w klasyfikacji państw członkowskich.

oprac. JK
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz