Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Czarni i hałaśliwi władcy nocnego nieba nad Mławą


sliderJuż od późnego popołudnia przechodzący ulicami centrum Mławy łatwo zauważą i usłyszą nadlatujących na nocleg gości. Każdego wieczoru Mława staje się największą okoliczną noclegownią, bo nocnym niebem nad Mławą niepodzielnie władają gawrony.

KSP Mława nabór

Gawrony (Corvus frugilegus) to ptaki kolonijne, łączące się w liczne gromady podczas sezonu lęgowego, oraz zimowisk. Doskonale przystosowują się do każdych warunków, a brytyjscy naukowcy badający zachowania gawronów, przypisują im inteligencję na poziomie szympansów. Gawron w warunkach miejskich chętnie żywi się odpadkami znalezionymi na śmietniskach, ale też żywi się owadami, pędami roślin, zboża, a nawet owocami. Właśnie dlatego łacińska nazwa gawrona, „Corvus frugilegus”, oznacza kruka zbierającego owoce. Jesienią ulubionym pokarmem gawrona są orzechy włoskie. Nie rozbija ich jednak za pomocą mocnego dzioba, ze skruszeniem skorupy radzi sobie w inny sposób. Otóż upuszcza trzymany w dziobie orzech z dużej wysokości na ziemię. Do tego celu gawron potrafi dobrać podłoże o odpowiedniej twardości jak asfalt czy beton, nie traci czasu na upuszczanie orzecha na miękką ziemię.

Ulubionym miejsce noclegowym mławskich gawronów są wysokie budynki Starego Rynku, w tym szczególnie wieże kościoła pw. Św. Trójcy. Równie atrakcyjne bywają drzewa, zarówno w centrum jak i dalszych okolicach, np. cmentarza. Co ciekawe gawrony, które obserwujemy u nas jesienną i zimą nie są „gawronami-polakami”, te migrują na zachód, a ich miejsce zajmują „towarzysze” z Rosji.

Mławianie wiedzą, że w okolicach miejscach noclegowych do późnych godzin wieczornych trwają krzykliwe awantury. I oczywiście ślady obecności gawronów łatwo rozpoznać po gęsto pozostawianych pod miejscem noclegu odchodach. Nieco starsi mieszkańcy pamiętają uciążliwości jakie rodziło zamiłowanie gawronów do gniazdowania w koronach drzew starych, dawno już wyciętych kasztanowców w parku miejskim.

Trzeba pamiętać, że gawron jest to gatunek chroniony. Każda czynność podjęta w kierunku zmniejszenia uciążliwości tego ptaka w mieście musi być przeprowadzona zgodnie z przepisami ochrony przyrody. Płoszenie i niszczenie gniazd wymaga zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Problem pokojowej koegzystencji z gawronami dotyczy nie tylko Mławy. Dozwolone prawem środki jak usuwanie gniazd, przycinanie koron czy płoszenie metodą biosoniczną, czy z wykorzystaniem sokolnika nie gwarantują sukcesu w „walce” z nieproszonymi lokatorami. Pewien ornitolog zapytany o skuteczną metodę na gawrony, być może żartobliwie, wymienił dwie. Pierwsza to pogodzić się z ich obecnością. Druga to wyciąć wszystkie drzewa.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

4 - liczba komentarzy w artykule "Czarni i hałaśliwi władcy nocnego nieba nad Mławą"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
turysta
Gość

ja bym zyczyl temu. panu. by te. ptaki pokazaly mu co one potrafia zrobic komus na glowe

turysta
Gość

czy ten ornitolog lubi odpoczynek w ciszy czy przy halasie wstretnych ptakow ktur. tylko smrodza

drwa-l
Gość

Do krakania słabo mogę się przyzwyczaić … chyba wytnę jakieś drzewo

Mla
Gość
Hitchcock
Gość

Hmmm…Te zdjęcia przypominają mi pewien film…

wpDiscuz