Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
kursy koparki koparkoladowarki oskar
Logo

Będą starać się o pieniądze z LGD


stowarzyszenie-ciuchcia_2Gminy naszego powiatu należą do dwóch Lokalnych Grup Działania – „Ciuchci Krasińskich” oraz Stowarzyszenia Społecznej Samopomocy. Dzięki tej przynależności samorządy za unijne środki remontowały drogi, świetlice wiejskie czy urządzały festyny dla mieszkańców.

Do tej drugiej grupy należą gminy: Lipowiec Kościelny, Radzanów, Strzegowo, Szreńsk i Wiśniewo. – Mamy obowiązek, żeby pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozyskiwać także taką ścieżką poza aplikacjami centralnymi do marszałka – mówi Jarosław Goschorski, wójt gm. Lipowiec Kościelny. W przeszłości, dzięki LGD, m.in. wyremontowano tu świetlice wiejskie w Rumoce, Woli Kęczewskiej i Lewiczynie, powstała ścieżka do nordic walking z miejscem integracji mieszkańców w Parcelach Łomskich, a do 65 osób niepełnosprawnych, wykluczonych i seniorów trafiły komputery.

Pozostałe cztery nasze gminy wiejskie, czyli Dzierzgowo, Stupsk, Szydłowo i Wieczfnia Kościelna należą do”Ciuchci Krasińskich”. Wieczfnia pozyskała na przykład tym kanałem 500 tys. zł na modernizację świetlicy w Uniszkach Zawadzkich, były też mniejsze projekty typu dożynki, festyny, programy w szkołach. – W tym momencie LGD zmienia formę organizacyjno-prawną z fundacji na stowarzyszenie – mówi wójt Jan Warecki. – Rok się kończy, a wytycznych nie ma – dodaje.
Stupsk z kolei zyskał najwięcej na modernizację boiska w Morawach, były też mniejsze projekty typu „Aktywne lato na wsi”, kiedy to zorganizowano całodzienne zajęcia dla dzieci z wyjazdami do ogrodu zoologicznego czy na basen. Za pieniądze pozyskane za pośrednictwem LGD organizowano także festyny. W przyszłości urząd zamierza występować o dotacje na inwestycje drogowe, rozwój Ochotniczej Straży Pożarnej i Kół Gospodyń Wiejskich. – Będziemy aplikować o granty, żeby jak najwięcej z tego skorzystać, ale szczegółów jeszcze nie ma – potwierdza słowa przedmówcy Jacek Świderski, wójt gm. Stupsk.

Do SSS-LGD należy także mławskie starostwo. – W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 poprzez lokalną grupę w ramach Działania LEADER wspierane będą operacje mające na celu rozwój infrastruktury drogowej gwarantującej spójność terytorialną w zakresie łączenia społecznego na terenie gmin: Strzegowo, Radzanów, Szreńsk, Wiśniewo, Lipowiec Kościelny, należących do LGD. Pomoc na operację realizowaną przez powiat jest przyznawana w wysokości 63,63% kosztów kwalifikowanych – podaje sekretarz Cezary Kądrzycki.

W połowie września 31 lokalnych grup, w tym SSS-LGD i „Ciuchcia”, otrzymało środki w ramach „Wsparcia przygotowawczego”. Wysokość zależała od ilości osób, które zamieszkują obszar działania danej LGD. I tak SSS-LGD otrzymała 132 tys. zł, a „Ciuchcia” – 154 tys. zł. Środki te mają być przeznaczone na przygotowanie Lokalnych Strategii Rozwoju, które będą realizowane do 2020 r.

el

Pin It
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz