Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Wszak ryby, dzieci i nieobecni głosu nie mają


Foto: codziennikmlawski.pl

KSP Mława nabór

Podczas dyskusji o zmianie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Mławy obecni byli praktycznie tylko ratuszowi urzędnicy.

W poniedziałek 14 września aula PWSZ świeciła pustkami, choć temat wydawał się istotny, przynajmniej dla części mławian. Chodziło o powstanie dużej galerii handlowej w naszym mieście. Ta inwestycja może się wiązać z uciążliwościami dla osób mieszkających w pobliżu takiego obiektu. Dotyczy to przynajmniej kilku bloków na osiedlu Książąt Mazowieckich – choćby ze względu na wzmożony ruch samochodów osobowych (klienci) i ciężarowych wczesnym rankiem (auta dostarczające towary), nie wspominając już o autobusach przyjeżdżających i wyjeżdżających z dworca. Ale potencjalnie zainteresowanych nie było.

Niestety sale świecące pustkami to częsty widok w Mławie. Na wielu tego rodzaju dyskusjach, konsultacjach, zebraniach osiedlowych, zebraniach walnych członków spółdzielni czy ostatnio także – podczas debaty budżetowej frekwencja jest bardzo niska.

Skąd taka postawa mławian? Wiele razy można usłyszeć, że ktoś nie idzie na zebranie członków spółdzielni, bo władze i tak „zrobią to, co chcą, a moja obecność nic nie zmieni”. Podobnie jest z innymi publicznymi spotkaniami. Czy jest to może pozostałość z czasów słusznie minionych – z okresu PRL-u, który wyrugował z naszego społeczeństwa aktywność prawdziwie obywatelską? Nawet jeśli opowiemy twierdząco na to pytanie, to są zapewne i inne przyczyny, choćby jedna z najbardziej popularnych – brak czasu.

To zagadnienie może być na pewno dobrym materiałem na obszerne nawet badania socjologiczne czy psychologiczne. Mnie natomiast przychodzi na myśl obraz sprzed kilku lat. Oto na zebraniu walnym członków spółdzielni „Zawkrze” miało się odbyć głosowanie dotyczące zwolnienia z funduszu remontowego. To był czas, kiedy ustawa pozwalała na wykup mieszkań od spółdzielni za przysłowiową złotówkę. Buntowali się w pewien sposób przeciwko temu ci, którzy nabyli swoje mieszkania wcześniej, ale za duże pieniądze. I to właśnie ta grupa mieszkańców żądała zwolnienia z opłat na fundusz remontowy. W głosowaniu pomysł zwolnienia z funduszu nie przeszedł. Dlaczego? Bo władze spółdzielni „i tak zrobiły co chciały”? W ten sposób mogłoby odpowiedzieć zapewne dużo osób nie chodzących na zebrania. Ale jak wynikało z arytmetyki – gdyby na to zebranie członków przyszli wszyscy ci, którzy chcieli zwolnienia z funduszu remontowego, a z drugiej strony – wszyscy będący tego przeciwnikami, wygraliby ci pierwsi.

To przykład na to, że naszą obecnością, głosem, wypowiedzeniem się, jesteśmy w stanie wpływać na otaczającą nas rzeczywistość. I to bardzo skutecznie. Z całą pewnością w wielu dziedzinach życia.

Oczywiście są też takie spotkania, na których są w Mławie tłumy. I nie myślę tu tylko o koncercie zespołu Akcent z parasolami piwnymi w tle. Tłumy przybywają wszędzie tam, gdzie już jest ewidentnie jasne, że coś może nam zagrozić – na przykład przebieg nowej trasy krajowej nr 7 może wyburzyć nasz dom albo mogą nam zabrać przejście przez tory kolejowe, przez co będziemy musieli nadrabiać kilometry lub co najmniej setki metrów, żeby się dostać do centrum miasta.

Jednak w Mławie nie brakuje też pozytywnych przykładów. Stosunkowo dobra frekwencja, na tzw. zwykłych zebraniach osiedlowych daje się wyraźnie zauważyć w niektórych rejonach naszego miasta, choćby na Wólce.
W innych częściach miasta z kolei na osiedlowe zebrania przychodzi niekiedy tylko kilka osób. Znowu przykład sprzed kilku lat: Na zebraniu jednego z osiedli ilość uczestników można było policzyć na palcach jednej ręki. Problem polegał na tym, że było to spotkanie, na którym wybierano władze osiedla. I w ten oto sposób wybrano przewodniczącego zarządu. Niby wszystko zgodnie z prawem, ale osoba, która została szefem osiedla, najpierw, na zebraniu, musiała zostać nakłoniona do kandydowania przez przedstawicieli władz miasta…

Z drugiej strony da się zauważyć w Mławie pewną grupę tych samych osób, która zabiera głos często na publicznych spotkaniach. Niestety są i przypadki, że jest to robione w celu zbicia politycznego kapitału. Ale o tym zjawisku wkrótce można będzie przeczytać na naszej stronie oddzielny tekst.

Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że o niektórych spotkaniach lokalna społeczność jest informowana w dość nieprzystępny, dla przeciętnego zjadacza chleba, sposób. Wystarczy zajrzeć na jakikolwiek Biuletyn Informacji Publicznej w Internecie, np. miasta Mława. Mamy obok siebie mnóstwo dokumentów z nagłówkiem „Obwieszczenie Burmistrza Miasta Mława o wydaniu decyzji”. Niewiele one mówią czytającemu. I znowu: niby wszystko zgodnie z prawem. Samorząd spełnił obowiązek poinformowania mieszkańców. Ale nie jest to dokładnie to, czego byśmy oczekiwali…

Tak czy inaczej, zachęcamy naszych czytelników do większej aktywności obywatelskiej, której jednym z przejawów jest branie udziału w spotkaniach, zebraniach, dyskusjach… Wszak ryby, dzieci i nieobecni głosu nie mają… A nieobecnych władza samorządowa, jak i każda inna, na pewno nie posłucha…

TW

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

18 - liczba komentarzy w artykule "Wszak ryby, dzieci i nieobecni głosu nie mają"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
///
Gość

a kto o tym wiedział może mieszkańców ktoś zapraszał
bo burmistrza to na pewno

Imprezowicz
Gość

To prawda, że najwięcej ludzi jest na imprezach z muzą disco polo i napojem z chmielu…

Olek
Gość

A to burmistrz musiał być w roli mieszkanca pewnie bo inaczej formalnie dyskusja by się nie odbyla ze względu na brak ludzi… nie licząc dziennikarza tego portalu który zadawal pytania…

Wędkarz
Gość

A te co są na zdjęciach, to ryby, czy dzieci ? Według mnie od przodu to płotka, złota rybka, karaska, flądra i dwa szczupaki.

rybak
Gość

ale wszystkie wyglądają jak śnięte

ob
Gość

opis jak najbardziej prawdziwy. sami jesteśmy sobie winni że później się denerwujemy

wpDiscuz